Lymfoven

Přístrojové lymfatické masáže

Přístrojové lymfatické masáže, jinak řečeno lymfodrenáž, se ve své podstatě a funkci nijak neliší od lymfatických masáží prováděných manuálně. Stejně jako ony se snaží aktivovat lymfatický systém, který odpovídá za odplavování škodlivých látek z těla. Protože je proudění lymfy směrem k mízním uzlinám, kde se filtruje do cévního systému, jednosměrný a nic kromě tlaku svalstva, vaziva a stahy mízovodů ji nepohání, dojde občas k jejímu hromadění na jednotlivých místech. To se projevuje nejčastěji otoky dolních končetin, zduřením mízních uzlin, chronickou únavou a oslabeným imunitním systémem. Velkou měrou se na problémech s lymfatickým systémem podílí moderní způsob života se stále přítomným stresem.


Odlišnost mezi těmito dvěma metodami lymfodrenáže spočívá ve využití moderní techniky na základě znalosti anatomických vlastností a fyziologických jevů organismu. Přístrojové lymfatické masáže pracují s tlakem, přesněji řečeno s tlakovými vlnami, jež probíhají od periferií povrchového lymfatického systému k jeho centru. Všechny typy přístrojů vhání do komor speciálních drenážních návleků vzduch a tak se vytváří tlak, který stimuluje tok lymfy a povzbuzuje činnost látkové výměny. Tlakové vlny vždy postupují od chodidel k pasu a následují hned po sobě po dobu asi 45 minut. Pro terapie jsou jako oblečení vhodné legíny či bavlněné tepláky.

Lymfodrenáž se dá provádět na celém těle, ale především pracuje na problémových partiích chodidel, celých nohou, boků, pasu a bříška. Přístrojové lymfatické masáže velice efektivně zbavují všech otoků, úspěšně bojují s křečovými žílami, odvodňují a zastavují patologické ukládání tuků. Kromě toho jsou velice žádaná z kosmetických hledisek, kdy zastavují předčasné stárnutí kůže a zlepšují stav pokožky, zejména v případě celulitidy. Protože se v trávicím traktu nachází také poměrně hustá síť lymfatických cév, podporují přístrojové lymfatické masáže i zažívání.

Přístrojové lymfatické masáže jsou díky využití tlaku velice příjemné a osvěžující. Jejich frekvence závisí na typu a hloubce postižení partií nefunkčností lymfatického systému. Opakování lymfodrenáží se uvádí v rozmezí od 6 do 20 aplikací, zpočátku častěji po sobě. Viditelné výsledky se často dostavují v krátké době, avšak efekt budou mít jen tehdy, pokud pacient změní svůj životní styl, zejména co se týče fyzické a stresové zátěže. Podstatná je také úprava stravy a zdravý pravidelný pohyb, který tok lymfy významně podporuje.