Dornova metoda

Je jednoduchá a jemná manuální terapie, která dokáže vrátit obratle a klouby do jejich původní polohy a pomáhá tak při akutních problémech nebo dlouhodobých bolestech v zádech (obratlích) a dalších kloubech. Pomůže srovnat rozdílnou délku dolních končetin, vbočené palce, neplodnost, blokace SI zkloubení, posuny obratlů atd. Po vrácení kloubů a obratlů do původní polohy lze cítit okamžitou úlevu.


Jak se provádí?

Dornova metoda se provádí přirozeným a volným pohybem ošetřované osoby za aktivní účasti nejen terapeuta, ale také ošetřovaného. Terapeut používá jemný tlak palců nebo celé ruky. Používají se pouze volné a přirozené pohyby, ošetřovaná osoba se nemusí bát prudkých a násilných pohybů, kdy by mohlo dojít k úrazu.

Vrácení obratlů na původní místo se provádí aktivním pohybem ošetřované osoby. Terapeut zjistí, jakým směrem je obratel vychýlen, vytváří protitlak na ošetřovaný obratel, který se sám vrátí na přirozené místo a ošetřovaná osoba pohybuje protější nohou nebo rukou podle instrukcí terapeuta, který současně působí přímo v místě vykloubení.

Tlakem palce na obratle páteře a jejich vracením do správné polohy se současně uvolňují blokády v tkáních a toku energie. Pozitivním působením Dornovy terapie dochází následně i k uvolnění nejen fyzických, ale i psychických blokád, které jsou nejčastější příčinou vzniku disharmonie v proudění energie, která se projeví v nedostatečném zásobení živinami, chybnými informacemi a váznoucí detoxikací v orgánech, tkáních a tedy i v buňkách. Dornova metoda je považována za terapii celostní, protože respektuje člověka a její účinek se projevuje ve všech úrovních.


Je Dornova metoda bolestivá?

Dornova terapie je bezbolestná metoda a je na rozdíl od některých jiných metod, například metod používaných chiropraktiky, metodou velmi šetrnou. Při Dornově terapii se sval zaměstná jeho nejpřirozenější činností a to přirozeným pohybem a nemá tak potřebu se bránit, protože respektujeme jeho přirozenost a důležitost. S nově vzniklou skutečností, totiž uvedením kloubu do původní správné polohy, nebojuje, ale přijímá ji.

Dornova metoda se aplikuje maximálně na prahu bolesti. Mírná bolest způsobená tlakem ruky nebo palce rychle mizí. Bolest, kterou člověk vnímá před ošetřením bývá většinou silnější, než ta způsobená terapeutem a i ta po úspěšné terapii rychle mizí. Tři dny po aplikování Dornovy metody se doporučuje vyvarovat se prochladnutí ošetřovaných míst a nezatěžovat tyto místa fyzickou námahou. V průběhu těchto 3 dnů se může bolest střídavě objevovat a mizet a následně zmizí úplně. Tyto 3 dny potřebuje organismus k nutné regeneraci a výměně informací o nové situaci v organismu.

Dornova metoda je maximálně bezpečná
a není potřeba se obávat například z možného utržení krevních sraženin apod. a je vhodná jak pro fyzioterapeuty, maséry či lékaře, tak pro zájemce a „postižené“ bez jakéhokoliv odborného vzdělání.

Příčiny

Příčinou nesprávných poloh obratlů mohou být fyzické potíže, jako je např. rozdílná délka končetin, zkrácení svalů nebo výrony způsobené nehodami.

Dornova metoda je vhodná při:

 • bolestech zad, kolen, kyčlí
 • tenisovým loktu
 • skolióze
 • rozdílné délce končetin (v případě, že se nejedná o vrozenou vadu)

Dornova metoda není vhodná, pokud:

 • jste náchylní ke zlomeninám
 • trpíte osteoporózou v pokročilém stádiu
 • máte akutní zánět
 • brzy po operacích a úrazech (zlomeninách)

Dornova metoda také může pomoci při:

 • bolestech hlavy
 • krátkozrakosti
 • střevních potížích
 • křečových žilách
 • problémech s koncentrací